14.10.2017

Ryzyk fizyk

Ryzyk fizyk to gra quizowa. Zawiera zaskakujące i ciekawe pytania z różnych dziedzin. Wiedza i umiejętność szacowania, wiązania faktów, liczb, porównywania pomagają, ale nie trzeba być ekspertem, żeby wygrać. Właściwe obstawianie odpowiedzi i podejmowanie ryzyka, obstawianie wyników, decyduje o naszym losie.

Wykonanie gry, niski próg wejścia i mechanika wyróżniają ją spośród innych. W dużym pudełku umieszczono starannie wykonane elementy: pytania, płytki i mazaki do pisania, żetony monet, matę jak w kasynie. 


Po rozłożeniu maty i przygotowaniu do gry żetonów, płytek i pisaków, pierwsza osoba czyta pierwsze z siedmiu wylosowanych pytań. Gracze mają 30 sekund na napisanie na płytce szacowanej odpowiedzi (zawsze jest to cyfra). Po wpisaniu odpowiedzi wszyscy układają swoje płytki zakryte na macie, odkrywają i układają od najmniejszej do największej wartości. Obstawiają widoczne odpowiedzi przez kolejnych 30 sekund. Rozgrywający czyta odpowiedź. Wygrywa ten, kogo odpowiedź jest najbliższa, ale nie większa od wartości odczytanej z karty (my uznajemy odpowiedź najbliższą prawdziwej). Następuje nagradzanie pieniężne: 
- za zwycięską odpowiedź gracz otrzymuje 300 $,
-  ten, kto prawidłowo obstawił otrzymuje z powrotem swoje żetony pieniędzy i ich wielokrotność zgodnie z opisem z maty,
- kto przegrał, traci obstawione tekturowe żetony, plastikowe zawsze wracają do gracza.

Po rozegraniu 7 rund zwycięża gracz z największą liczbą pieniędzy.


Fajnie jest, kiedy odpowiedź całkowicie zaskakuje graczy, kiedy ktoś był całkowicie pewien swojej wygranej/przegranej przy obstawianiu, a jest odwrotnie. Gra może wciągnąć, w końcu chodzi o pieniądze:) Rozgrywka z 7 pytaniami jest szybka i emocjonująca. Pytań jest dużo, wystarczy na ponad 30 nowych rund, a pamiętać właściwe odpowiedzi raczej trudno.    

Gra cieszy się dużą popularnością na świecie. Zdobyła ponad  20 nagród i nominacji, m.in.: Najlepsza gra imprezowa (2007, Board Game Geek), Mensa Mind Games (2006, Mensa Select), wielokrotnie była grą roku.  
Spróbujcie, czy ten typ gry ucieszy Was i Waszych znajomych. Czy szacowanie jest Waszą mocną stroną, a obstawianie jest trafne. Czy jesteście ryzykantami czy ostrożnymi inwestorami. Grajcie raczej z dorosłymi, z dziećmi bywa trudno, chyba, że potrafią w miarę trafnie szacować procenty, określać wielkości, długości, itd.

Ryzyk fizyk. Edycja deluxe
autor: Dominic Crapuchettes
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2017
liczba graczy: 4-14, wiek 10+
zawartość pudełka: 126 kart z 252 pytaniami i odpowiedziami, 7 mazaków, mata, klepsydra, 7 płytek do pisania i ścierania,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...