07.08.2017

Piranie!


Poszukiwacz przygód Carlos jest przemieszczany po wodach wokół karaibskiej wyspy kartami graczy. Trzeba to robić tak, żeby nie wpadł do wody z piraniami podczas własnej tury, bo inni zrobią wszystko, żeby było inaczej.

Gra jest emocjonująca (dla dzieci), dorośli są w stanie wyczuć zagrania innych, a wtedy nici z planów. Każdy gracz w tajemnicy wybiera jedną kartę (w przypadku dwóch graczy po dwie karty). Karty wskazują kierunek, w którym Carlos będzie przemieszczany na planszy (w kierunku wioski/plaży/dżungli/gór). Rywale nie wiedzą, w którym kierunku rozgrywający przesunie Carlosa, a rozgrywający nie wie, co planują inni. W swojej kolejce rozpoczynający odkrywa kartę i przesuwa Carlosa. Jeśli grozi mu wpadnięcie do wody, szybko buduje mu drogę z drewnianych pali (może też przesunąć jedną piranię na inne pole z rybą). Następnie kolejni gracze ujawniają swoje karty i przemieszczają Carlosa na planszy (w przypadku 2 osób naprzemiennie wykładają karty z dwóch wytypowanych). Jeśli któremuś graczowi zabraknie drewnianych pali i Carlos wpadnie do wody, gracz dostaje punkt karny. Przegra osoba, która zgromadzi 3 punkty karne- żetony piranii.
Po rundzie i zagraniu kart zliczamy ilość zdobytych (nie zagranych kart), a na nich pni i pobieramy je z banku. Następnie bierzemy znów 12 kart ruchu, rozgrywającym jest następna osoba - ta z lewej od poprzedniego, i zaczynamy kolejną rundę.

Niebezpieczna to gra, z dużą ilością karniaków, w wyczuwalnym klimacie. Mechanika obstawiania i wykładania kart, umykania przed piraniami niby ok, ale bez chęci powracania do niej.
Otrzymała sporo nagród: najlepsza GRA ROKU (rekomendacja, Niemcy, 2005), najlepsza GRA RODZINNA (rekomendacja, Niemcy, 2005), najlepsza gra DLA POCZĄTKUJĄCYCH GRACZY (Japonia), 2005), nagroda dziecięcych ekspertów (Niemcy, 2005), najlepsze reguły gry (Niemcy, 2005).
Piranie!
Jens-Peter Schliemann
ilustracje: Tomek Larek
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2017
dla 2-6 osób, wiek 8+
zawartość opakowania: plansza, karta gracza rozpoczynającego, drewniany pionek Carlosa, 72 karty ruchu, 7 żetonów piranii, 90 żetonów pni, lniany worek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...