Trzymająca w napięciu opowieść sensacyjno detektywistyczna z ważnym zagadnieniem handlu i przemytu zwierząt, rasizmu, uprzedzeń, sztuki tolerancji i akceptacji odmienności.
Na Saskiej Kępie pojawia się czarnoskóra ładna Alicja. Szybko zwraca uwagę swoim wyglądem. Adaś jest głównym jej dokuczalskim, Rafał dobrym jej duchem od początku do końca. Gdyby komuś wydawało się, że młodzi żyją beztrosko, to czytając tę powieść przekonają się, że tak nie jest. Poruszony zostaje tu problem nietolerancji i niewyszukanych obelg w stosunku do Alicji o ksywie Dzika, a nawet przemocy fizycznej ("ludzie nie lubią inności"). Problem taty alkoholika i niepełnych rodzin, pojednania po latach. Budowanie relacji z rówieśnikami, istnienia w grupie, sztuki porozumiewania się. Emocje, dojrzewaniu do przyjaźni i miłości. Samodzielne radzenie sobie z problemami. Wchodzenie w dorosłość. Przemyt i handel egzotycznych zwierząt. Konwencja CITES. Drobne kradzieże i osiedlowe czarne charaktery.
Alicja szybko pokonuje barierę i wchodzi do grupy harcerskiej dzięki zaproszeniu przez Rafała. Jak co roku harcerze muszą znaleźć motyw przewodni swoich działań. Tak się składa, że na działkach Alicja znajduje żółwia niewiadomego pochodzenia. A potem ciąg zdarzeń wymyka się spod kontroli, niepostrzeżenie nabiera tempa i trzyma w napięciu. Śpioch musi być ukrywany. Problemy się piętrzą, niewyjaśnione tropy i zagadki wymagają zbiorowej pracy i współdziałania całej grupy. Harcerze zrobią wszystko, by odkryć dziwne zachowanie podejrzanych osób i pojawiających się na działkach dzikich zwierząt. Sensacyjne odkrycia, poszukiwania, kryminalistyczne działania, kłopotliwe powikłania przestępcze.
I kto tu jest dziki? Ten kto ma inny kolor skóry, kto dokucza i obraża, bo nie potrafi inaczej, czy może ten kto boi się i nie toleruje inności, a może przemytnicy działający pod wpływem strachu?
Dzika
Małgorzata Karolina Piekarska
ilustracje: Agnieszka Świętek
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2017
liczba stron: 288
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz