23.06.2017

Disney uczy. Przygoda z czytaniem


Seria książek "Przygoda z czytaniem" skierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym. Oparta na metodzie globalnego czytania, czyli zapamiętywania całego słowa, utrwalaniu go w pamięci bez konieczności czytania literami czy sylabami. Tekstom towarzyszą sympatyczne ilustracje Disneya.

Poziom pierwszy czytania to wielokrotne oglądanie wyróżnionych kolorem słów i ilustracji, powtarzających się na kolejnych stronach. W pamięci zostaje całe słowo, obraz, stopniowo wpleciony w zdanie. Zdania natomiast są krótkie i schematyczne, powtarzają się poszczególne słowa (To jest Donald. Donald ma piłkę. Piłka jest okrągła, itd.). Sympatyczni bohaterowie, ich imiona (Donald, Miki, Goofy), czynności, krótkie i dłuższe słowa.
Czytanie na tym poziomie to zabawa. Za sukcesy warto pochwalić malucha proponowanymi nagrodami-naklejkami (z hasłem: sprytnie, odlotowo, itp.)

Duża wyraźna czcionka. Zdania obrazujące kolorowe ilustracje.  
Disney uczy. Przygoda z czytaniem
poziom 1 Będę czytać
konsultacja metodyczna: Anna Koralewska
wydawnictwo AMEET, Łódź 2017
liczba stron: 32 + naklejki

Poziom drugi czytania to nieco dłuższe zdania, odczytywanie piktogramów przedstawionych najpierw pojedynczo, potem wplecionych w rymowany tekst. To spotkanie z bohaterami: Roszpunka, Mała Syrenka, Aladyn, Piękna i Bestia. Dziecko ogląda ilustracje i podpisy-całe słowa, poznaje i zapamiętuje wygląd wyrazów. W tekście widzi piktogramy na początku wersów, a zilustrowane słowa są wyróżnione w tekście. Poziom ich skomplikowania jest różnorodny. Są i proste słowa i ze zmiękczeniami czy dwuznakami.

Za postępy w czytaniu warto nagrodzić dziecko naklejkami (tak trzymaj, hura, ale postęp).

Disney uczy. Przygoda z czytaniem
poziom 2 Czytam z mamą i tatą
tekst: Urszula Kozłowska 
wydawnictwo AMEET, Łódź 2017
liczba stron: 32 + naklejki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...