04.05.2017

Poczytaj ze mną fantasy i epos!


Seria "Poczytaj ze mną" pokazuje różne typy literatury: baśń, przygoda, fantasy, humor, reportaż, kryminał, bajka wierszem, epos, przypowieść. Po raz pierwszy sięgnęliśmy po fantasy i epos. To dwa gatunki serii, które przenoszą w magiczny nieznany dziecku świat.

Fantasy prezentuje fantastyczne istoty, niezwykłe i niepokojące przygody, ścieranie się świata realnego z nieprawdopodobnym, dobra ze złem, w czasie teraźniejszym, gdzieś obok nas. Ale nie jest to fabuła w grubych tomach, jak u Tolkiena, tu mieści się na kilkudziesięciu stronach, jako wprowadzenie dziecka w świat niezwykłości. Epos natomiast opiewa niezwykłe, szlachetne czyny bohatera, w rymowanej opowieści przedstawia bohaterów i ich niezwykłe historie, opisane pięknym, miłym dla ucha językiem. 

Narrację Zofii Staneckiej "Gdy pada deszcz. W jaskini goblinów" czyta się z nieskrywaną przyjemnością. Mali bohaterowie Feliks i Gaja, którzy są tacy, jak współczesny świat dziecka. Mieszkają w Londynie, prowadzą zwykłe życie, znają "Gwiezdne wojny". Jak inne dzieci, mają szkolne obowiązki i tajemnice. Odkrywają przed odbiorcą nieznany świat, magiczny i trochę przerażający (przez goblinowe syczenie "sss", ciemne mroczne ilustracje, osadzenie akcji w ciemnej jaskini, w lesie).

Gobliny mają długie uszy i kostropate stopy. Ich władczynią jest Rowena (znana na co dzień jako pani Smith, która przechodzi do innego świata, kiedy nocą pada deszcz). Ludzki świat i dzieci (zwane przez gobliny "korzonkami") są dla goblinów nieznane, fascynujące, dlatego chciałyby poznać ich wiedzę i przedostać się do obcego im świata. Kiedy więc nadarzy się okazja, porywają nieostrożne dzieci i "niosą w nieznane"...
Zofia Stanecka
ilustracje: Aleksandra Krzanowska
Gdy pada deszcz. W jaskini goblinów
seria: Poczytaj ze mną
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2017
liczba stron: 48

Epos "Pieśń o Sowie" jest dla mnie przyjemnym zaskoczeniem. Oto historia konfliktu ptaki-niedźwiedź, wierszowana, rymowana, w ładnym stylu, rozdzielona na 12 pieśni. Nie razi tu treść ani rymy (choć zdrobnień nie lubię). Pieśń opiewa mądrość i odwagę sowy, jej sposób na zebranie ptaków, sprzeciwienie się zaostrzonym wymogom nowego rozporządzenia Misia Tłustego- "prezesa i właściciela całej tej krainy", który "karmić darmozjadów nie ma w zwyczaju". Jasny podział na części pomaga zrozumieć całościowy odbiór przez młodego czytelnika. Pokazuje mądrość i waleczność ptaków w słusznej obronie swoich praw.

Ile tu "kląskań, klangorów i treli, ćwierkań, terkotów, kwilitów", ile budowania napięcia, dobrej akcji, solidarności zwierzęcej ustawionej w szyki, gotowej do walki. "Dosyć! Nie czas na przemowy! Wyjdziemy złu naprzeciw! Wspólnie walczyć trzeba!". I choćby w niej zginąć, dla dobra innych. By znów rozlegał się w krainie cudowny ptasi śpiew, feeria barw i dźwięków, "z jaj lęgły się pisklęta. w pierwszy lot swój prędki rzucały się podlotki".
Pieśń o sowie
Jarosław Górski
ilustracje: Joanna Rusinek
seria: Poczytaj ze mną
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2017
liczba stron: 48

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...