W pudełku znajdują się 2 talie: podstawowa i dodatkowa po 49 kart. Karty przedstawiają: zwierzęta dzikie i domowe, rośliny uprawne, krajobrazy, ważne daty i sławne postaci, przywódców Polski, trudne słowa, krajobrazy, tradycyjne święta i potrawy.
To szybka, prosta do wytłumaczenia, urozmaicona wersja memo. Ale nie łatwa do bycia pierwszym i wygrania. Niektórzy mogą mieć problemy ze skupieniem i zapamiętaniem tak dużej ilości kart, albo poddać się po drugiej czy trzeciej rozgrywce, kiedy wszystko zaczyna się plątać. Przemyca dużo wiedzy z zakresu: najbardziej charakterystycznych roślin i zwierząt, typowo polskich potraw i świąt, kultowych pojazdów (które doceni nie jeden mały chłopiec), znanych pomników, kluczowych dat, podstawowych baśni i legend.
Zasady są następujące: do każdej z kart kategorii z widocznymi siedmioma elementami dokładamy
po jednej o danym kolorze tła, zapamiętujemy i odwracamy rewersem do
góry. Resztę kart kładziemy zakrytą na stosie. Po odkryciu kolejnej karty z potasowanych
kilkudziesięciu, staramy się jak najszybciej powiedzieć (raz i dokładnie to słowo, które jest na karcie), co kryje się na wyłożonej i zakrytej wcześniej karcie
należącej do tej samej kategorii. Za prawidłową i najszybszą odpowiedź gracz otrzymuje punkt- kartę, a jej miejsce zajmuje wyjęta karta z talii. Ten rytm wyznacza szybkie zapamiętywanie kolejno wyjmowanych i zakrywanych kart.
Często potrzebujemy właśnie takich gier, dla większej ilości osób, rodzinnie lub towarzysko. Luxtorpeda wzbudza dużo emocji, właśnie wtedy, kiedy rozgrywa się ją w więcej osób. Z prędkością słynnego pociągu, należy kojarzyć ukryte słowa i szybko je wypowiadać. A przy tym dobrze się bawić. Każde chwilowe zawieszenie, przystanek to strata.
W instrukcji znajdziemy objaśnienia haseł podanych na kartach. Sporo ciekawostek z każdej kategorii. Warto doczytać zwłaszcza te nt. dat, pomników, czy słynnych przywódców. Obowiązkowo zapoznać z nimi obcokrajowców, którzy odważą się zmierzyć z tym, co w polskiej kulturze charakterystyczne.
Reiner Knizia
ilustracje: Robert Konrad
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2017
dla 2-8 graczy, wiek 5+
zawartość opakowania: 98 kart,
gra objęta patronatem:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz