29.04.2016

Misia Marysia ubiera się sama i idzie do restauracji


Seria przygód o Misi Marysi cieszy się popularnością wśród najmłodszych czytelników (wśród rodziców niekoniecznie). Mała dziewczynka ma te same radości i problemy, co jej rówieśnicy. Pokazuje swój świat, oswaja z emocjami, uczy rozwijać nowe słownictwo, pokazuje, jak właściwie zachowywać się w nowych miejscach.

W opowiadaniu "Marysia ubiera się sama" autorka pokazuje, na jakie trudności napotyka dziecko, ucząc się samodzielności. Podkreśla radość i satysfakcję z osiągniętego celu, akceptującą postawę rodzica, nawet jeśli nie jest to ubranie się idealne. "Podobno noszenie bielizny na lewej stronie przynosi szczęście"- mówi Gryzak, towarzysz zabaw i wierny przyjaciel dziewczynki.

"W opowiadaniu "Marysia w restauracji" dziecko poznaje nową dla bohaterki sytuację. Wyjście do nowego miejsca, trzymanie się zasad, o których wspominają rodzice. Umiejętność kulturalnego zachowania się przy stole, usiedzenia w jednym miejscu, złożenia zamówienia, itd. Taka treść pomaga dziecku zrozumieć świat, poznać emocje bohaterki, przenieść je na własny grunt. Dowiaduje się przy okazji, że nie można się chlapać wodą w łazience, zjeżdżać na papierze toaletowym czy bawić w chowanego.

Opowiadania przekazują subtelny humor, który rozumie mały odbiorca. Kolorowe ilustracje przyciągają uwagę. Krótkie opowiadania napisane prostym językiem. Na każdej stronie pod tekstem narysowane są pojedyncze przedmioty/sytuacje, o których jest mowa, uczą właściwego nazywania. Perypetie małej bohaterki pomagają nazwać i oswoić świat.

Marysia ubiera się sama
Nadia Berkane
ilustracje: Alexis Nesme
wydawnictwo Debit, Bielsko-Biała 2015
liczba stron: 20

 
Marysia w restauracji
Nadia Berkane
ilustracje: Alexis Nesme
wydawnictwo Debit, Bielsko-Biała 2015
liczba stron: 20

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...