03.02.2016

Już wiem dlaczego... 365 prostych odpowiedzi na trudne pytania

Świat jest taki fascynujący. A pytania dzieci są trudne, szczegółowe, nie raz od śmigła. A co z odpowiedziami? No cóż, ja mam z tym problem. Fizyka, chemia, kosmos, to nie są tematy, w których czuję się dobrze. Dzięki tej książce, jest trochę łatwiej. Odpowiedzi są całkiem proste, trzeba je tylko czasem jeszcze dodatkowo objaśnić, przełożyć na własne rozumowanie.

Już widzę wzrok tego, który ma w naszym domu lepszą pamięć: "nie wiedziałaś tego? albo: ktoś tu nie uważał na fizyce..." A ja z zacięciem wynajduję ciekawostki i próbuję wybrnąć z trudnych sytuacji. Książka ułożona jest logicznie według tematyki, spis zagadnień dokładny. A zagadnień sporo, bo wystarczy na każdy dzień roku. Poznajemy to, co blisko nas i daleko, to, co teraz jest i to, co było, co już trochę znamy i co musimy poznać od nowa.
1. CIAŁO CZŁOWIEKA: dlaczego nie czujemy, że rośniemy, dlaczego chorujemy, mamy dreszcze, wąsy, ziewamy, boimy się zarazków...
2. HISTORIA ŚWIATA: co to jest akwedukt, gdzie wynaleziono papier, wydrukowano pierwszą książkę, gdzie była Atlantyda?
3. PRZYRODA I ŚRODOWISKO: co to są błędne ogniki, skąd się bierze sól kuchenna...
4. ROŚLINY: dlaczego por jest do połowy biały, pokrzywa parzy, a kwiaty więdną?
5. TECHNIKA, FIZYKA, CHEMIA: dlaczego ogień płonie, bańka mydlana mieni się różnymi kolorami, a długopis pisze?
6. TRADYCJA I POWIEDZENIA: skąd się wzięło określenie "siedzień po turecku", dlaczego Francuzi wręczają sobie konwalie pierwszego maja? Poznajemy zakątki, historię kultury, obyczaje bardziej i mniej znane.
7. ZIEMIA I WSZECHŚWIAT: co to jest wulkan, trzęsienie ziemi, szron, dlaczego gwiazdy świecą, morze zmienia kolor, albo powstają na nim fale? To nasze ulubione.
8. ZNANE OSOBY: kim był Karol Wielki, Juliusz Cezar, Mahatma Gandhi, Jezus, Budda, Mahomet?
9. ZWIERZĘTA: dlaczego muchy chodzą po suficie, krowa przeżuwa, a pająki tkają sieci?

Znacie odpowiedzi na te pytania? Kto pyta nie błądzi i ma o czym rozmyślać. Książka pobudza ciekawość, zachwyt nad światem i jego prawami, zjawiskami. Odległy i niezgłębiony wszechświat, jego kultura, historia, ciekawostki przyrodnicze, fizyczne, fascynujący świat zwierząt, roślin, pojazdów... To wszystko jest w zasięgu naszych rąk.

Już wiem dlaczego... 365 prostych odpowiedzi na trudne pytania
tytuł oryginału: Dis pourquoi ... le ciel est bleu
Alexandra Pastéris
ilustracje: Rémi Saillard, Laurent Richard, Sylwie Bessard
wydawnictwo Debit, Bielsko-Biała 
liczba stron: 192

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...