15.10.2015

Lenka

Lenka przyszła na świat w piękną majową noc, przy pełni księżyca, może dlatego jest tak okrąglutka i śliczna jak księżyc w pełni? Kochana przez rodziców bezgranicznie, samotnie spędza czas w swoim pokoju wypełniając go cudnymi rysunkami.

Trudno jej znaleźć przyjaciół siedząc samotnie w pokoju, trudno ich zatrzymać, kiedy jest się wyśmiewaną i nieakceptowaną. Trzeba trafić na kogoś o podobnej wrażliwości. Palko pojawia się na hulajnodze, niespodziewanie, w chwili, w której Lenka znów zagłębiła się w swój świat po kilku nieudanych już próbach nawiązania relacji. Palko podobają się rysunki Lenki, a Lence jazda na hulajnodze z Palko.
Delikatne opowiadanie o trudzie wyjścia do ludzi, trudzie akceptacji siebie i innych, o sztuce tolerancji wśród dzieci, o wartości przyjaźni i bliskości. O tym, jak łatwo kogoś zranić wypowiadając niewiele słów, i jak szybko można nawiązać wspólną nić porozumienia akceptując odmienność. O tym, co warto widzieć w człowieku, a na co nie zwracać uwagi. 
Kartki z pokoju Lenki "wyfrunęły i uniosły się niczym papierowe skrzydła.... A Palko już tylko pędził i pędził na hulajnodze przez kałuże, starannie omijając na wpół rozmyte kredowe rysunki". Kolor czerwony - kolor serca i emocji, pełni tutaj dużą rolę. Ilustracje są dopracowane, piękne.
"Tylko otwierając szeroko oczy i serce, można przygotować się do odkrywania nieznanych lądów w sobie i wokół siebie".

Lenka
Katalin Szegedinad
wydawnictwo Namas, Poznań 2010
liczba stron: 31

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...